Future League 2018 Playoff I

I Playoff I så spelar klubbarna mot varandra i fyra pooler. Alla möter alla under två - tre speldagar.

Poolerna är klara och publiceras här nedan.

Klubben som står överst i poolen är hemmalag.
Vi tittar på föregående års poolspel för att undvika att samma lag blir hemmalag flera år i rad. Hemmalagets ledare är också tävlingsledare för första Playoff.
I Playoff II så utser SGDF en Tournament Director som håller ihop finalspelet.

I år blir det 4 pooler. 2 pooler med 4 lag och två pooler med 3 lag.

Future League 2018                  
                         
  Poäng 3 1 0                
  Matcher V D F MK   Poäng       Matchresultat Speldag
Pool 1                 Pool 1    Playoff 1 Playoff 2 
Kgl Drottningholm GK 2 2 3 4   3   Kgl Drottningholm GK Stockholm GK 1  Viksjö Lidingö 
Stockholm GK 1   1 2 6 3   0   Kgl Drottningholm GK Viksjö GK    
Viksjö GK   6 1 2 7   9   Kgl Drottningholm GK Lidingö GK    
Lidingö GK   5 1 3 6   6   Stockholm GK 1 Viksjö GK    
                  Stockholm GK 1 Lidingö GK    
                  Viksjö GK Lidingö GK    
                         
Pool 2                 Pool 2    Playoff 1  Playoff 2
Waxholm GK   8 1 0 9   9   Waxholm GK Stockholm GK 2  Waxholm  Djursholm
Stockholm GK 2   0 0 9 0   0   Waxholm GK Djursholms GK 1    
Djursholms GK 1   5 1 3 6   6   Waxholm GK Täby GK    
Täby GK   5 2 2 0   3   Stockholm GK 2 Djursholms GK 1    
                  Stockholm GK 2 Täby GK    
                  Djursholms GK 1 Täby GK    
                         
Pool 3                 Pool 3   Playoff 1   Playoff 2
Wermdö GCC 1   3 1 2 4   4   Wermdö GCC 1 Haninge GK  Wermdö Saltsjöbaden
Haninge GK   1 1 4 3   1   Wermdö GCC 1 Saltsjöbadens GK    
Saltsjöbadens GK   4 0 2 3   3   Haninge GK Saltsjöbadens GK    
    0 0 0 0   0          
                         
                         
                         
Pool 4                 Pool 4   Playoff 1  Playoff 2 
Ågesta GK   3 0 3 3   3   Ågesta GK Djursholms GK 2  Djursholm  Ågesta
Djursholms GK 2   4 0 4 4   3   Ågesta GK Wermdö GCC 2    
Wermdö GCC 2   2 0 4 2   3   Djursholms GK 2 Wermdö GCC 2    
    0 0 0 0   0          
                         
                         

Anmärkning:

Pool4; särskiljning på vunna delmatcher, då inbördes möten slutade lika.
Pool3: särskiljning på antalet vunna delmatcher
Pool2; Stockholm2 lämnade wo

Till Playoff 1 går följande lag:
Pool1: Viksjö
Pool2: Waxholm
Pool3: Wermdö
Pool4: Djursholm

Till Playoff 2 får följande lag:
Pool1: Lidingö
Pool2: Djursholm
Pool3: Haninge
Pool4: Ågesta